VIDEO: Generál Sergej Surovikin ve vůbec prvním rozhovoru pro média přichystal mnoha Rusům šok, protože na taktice se prý nic měnit nebude! Generál zopakoval, že prioritou speciální vojenské operace na Ukrajině je ochrana životů civilistů a ruských vojáků, takže není důvod pro rychlý postup operace! Ohrožení občané Ruska z nově připojených území budou z linií doteku evakuováni do Ruské federace! Podivná poznámka generála na konci rozhovoru zvedla v Rusku doslova vlnu zděšení a dohadů!

Nový velitel ruské speciální vojenské operace na Ukrajině a generál Sergej Surovikin poskytl v úterý ruským médiím v generálním štábu pro velení SVO operace rozhovor [1], který způsobil na ruských sociálních sítích doslova šok, a to hned ve dvou ohledech, přičemž nikdo není z projevu nadšený, právě naopak a obavy se dokonce ještě více prohloubily, jestli vůbec dojde k nějaké změně, protože z projevu generála to vypadalo, že spíš vůbec, a pokud ano, tak jenom v některých dílčích aspektech.

Tím je myšlen třeba lepší management personálu na bojišti, více záloh, aby nedocházelo k průlomům ukrajinské pěchoty, která někdy čítala i desetinásobek ruských obranných sil na linii doteku. Jinak ale podle všeho k žádné jiné změně nedojde, až tedy s výjimkou intenzivních ruských úderů na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a sem tam nějaké železniční objekty. Připravil jsem pro vás plný překlad videa s českými titulky, můžete sami posoudit, jaký dojem to na vás zanechá. Rusy u televizních obrazovek málem kleplo. A to dvěma různými způsoby.

Tím prvním způsobem šoku je jasný výrok, že prioritou Ruské armády na Ukrajině zůstává ochrana životů, a to jak civilistů, tak i ruských vojáků. Čekala se změna, ale nepřišla. Taktikou operace bude nadále poziční válka a útočící hordy a vlny Ukrajinců, kteří umírají na hradbě ruského meat grinderu, tedy mlýnku na maso. Tato taktika šetří životy ruských vojáků, i civilního obyvatelstva. Ovšem pouze toho obyvatelstva, které je hodně daleko od frontové linie. Pokud není, potká civilisty podobný osud jako teď v Chersonu. Kvůli neustálému ostřelování raketami a dělostřeleckými granáty z ukrajinských pozic bylo rozhodnuto o evakuaci a přestěhování obyvatel Chersonu do Ruské federace.

Primárním cílem operace je ochrana životů, takže žádná změna?

Půjde o obrovský přesun desítek tisíc obyvatel města a na ruských webech už se spekuluje, že Ruská armáda se plánuje z Chersonu stáhnout, ale nechce tam nechat obyvatelstvo, které už má z hlediska ruské Ústavy plná ruská občanství. Pokud by tam obyvatelstvo zůstalo, bylo by Ukrajinci zmasakrováno. Takto to vidí ruští pesimisté a říkají, že to může dopadnout jako v Charkově, jenom s tím rozdílem, že tam nezůstanou ruští občané.

Surovikin totiž na konec proslovu prohlásil podivnou věc, že vyloučena nejsou ani těžká rozhodnutí, z čehož Rusové na sociálních sítích okamžitě pochopili, že měl na mysli právě stažení z Chersonu podobně, jako došlo ke stažení v Charkovské oblasti z Izjumu, Kupjansku a dalších měst. Jak to doopravdy Surovikin myslel s tím těžkým rozhodováním je ale do značné míry subjektivní podle toho, kdo tento výrok zrovna slyšel a koho se ptáte. Každý Rus si pod tím vyložil něco jiného.