, , , , ,

EU zrušilo některé protiruské sankce. Toto umožní dovoz vybraných produktů do EU formou pašování ze třetích zemí.

ZROJ ZDE

Vítejte v Bruselském vydání, denním brífinku agentury Bloomberg o tom, na čem v srdci Evropské unie nejvíce záleží.

Členové EU, včetně Polska a Pobaltí, odmítají změnu, která, jak se obávají,  oslabí sankce na ruské uhlí . Bylo nám řečeno, že komise v tichosti vydala nové pokyny, které společnostem z EU umožňují pomáhat s přepravou, financováním nebo pojištěním prodeje ruského uhlí, dřeva a některých cementových výrobků do třetích zemí „k boji proti potravinové a energetické nejistotě po celém světě“. Uvolnění přichází v nevhodnou dobu, protože Rusko urychluje anexi  částí Ukrajiny, které jeho síly stále kontrolují. Kreml náhle oznámil plány na uspořádání referenda již tento víkend, i když ukrajinské síly pokračují v postupu přes několik front.

— Alberto Nardelli a  Katharina Rosskopf

Co se děje

Daleko  | Člen Rady guvernérů ECB Madis Muller uvedl, že úrokové sazby zůstávají daleko od úrovní , které by omezovaly ekonomickou expanzi v eurozóně. „Pokud se pokusíme vyhodnotit úroveň, na které úrokové sazby skutečně začnou brzdit ekonomický růst, pak jsme od toho ve skutečnosti ještě významný krok,“ řekl Muller.

Poslední banka | Švýcarská národní banka tento týden pravděpodobně ukončí desetiletý experiment Evropy s negativní měnovou politikou, protože úředníci důrazně zvýší úrokové sazby nad nulu. Ekonomové jsou rozděleni v názorech na to, co očekávat, přičemž zhruba polovina očekává zvýšení o 75 bazických bodů.

Cenový limit | Energetický hlídač EU je připraven stanovit pevný horní limit pro denní ceny elektřiny, aby pomohl omezit dopad energetické krize na domácnosti a podniky. Přezkum přichází v době, kdy kontinent spěchá najít řešení, jak zmírnit prudce rostoucí náklady na energii po ruské invazi na Ukrajinu. Celou dobu se rýsují výpadky proudu . 

ESM vakuum  | Oba zbývající kandidáti  se stáhli ze závodu o vedení Evropského mechanismu stability, což zpochybnilo plány nástupnictví. Ani bývalý portugalský ministr financí Joao Leao nebo Lucemburčan Pierre Gramegna nezískali dostatečnou podporu, aby nahradili Klause Reglinga. V plánu je stále pokusit se vybrat nového vůdce před Reglingovým odchodem příští měsíc.

V případě, že jste to minuli

Záchrana energie  | Německo plánuje vložit do Uniperu asi 8 miliard eur jako součást historické dohody o znárodnění plynárenského gigantu ve snaze odvrátit kolaps energetického sektoru země. Je nepravděpodobné, že by dohoda byla poslední záchranou energetického sektoru v Evropě, řekl nám prezident EIB Werner Hoyer.

Stejný kurz  | Italská pravicová koalice  nebude usilovat o přepracování plánu země na utrácení fondů EU na obnovu, řekl před nedělními všeobecnými volbami zástupce šéfa Forza Italia Antonio Tajani. „Je možná větší flexibilita, ne revoluce,“ řekl nám Tajani. Koalice zatím neupřesnila, o jaké změny bude usilovat.

Mamutí túra | Riksbank  zvýšila svou úrokovou  sazbu o celý procentní bod na 1,75 % v nejagresivnějším švédském zpřísnění za téměř tři desetiletí. Touto dobou příštího roku by sazba podle nových prognóz pravděpodobně dosáhla 2,5 %.

Nizozemský rozpočet | Nizozemsko  plánuje zvýšit  svou minimální mzdu a zvýšit daně z firemních zisků jako součást balíčku podpory domácností v hodnotě 17,2 miliardy eur, jehož cílem je zmírnit bolest z prudké inflace. Mezi opatření patří zmrazení cen plynu a elektřiny od 1. ledna. 

Meta Neúspěch  | Facebook společnosti Meta utrpěl  neúspěch  ve svém odvolání v EU proti německému antimonopolnímu rozhodnutí nařizujícímu přepracování celého jeho obchodního modelu. Úřady pro hospodářskou soutěž mohou ve svém vyšetřování vzít v úvahu také nařízení EU o údajích a další pravidla, uvedl v nezávazném stanovisku poradce nejvyššího soudu bloku. Takové rozhodnutí by zasáhlo jádro Metaovy výzvy.

Graf dne

Více ruských paliv míří na východ

Stále větší podíl ruských paliv přichází na Blízký východ a do Asie

https://www.bloomberg.com/toaster/v2/charts/5400383ea474474dac0a124726f6fa41.html?brand=bbiz&webTheme=default&web=true&hideTitles=true

Zdroj: S&P Global Commodities at Sea

*Východní Blízký východ a Asie *Ruská paliva zahrnují naftu, naftu a topný olej

Rusko  bude pravděpodobně v nadcházejících měsících dodávat  více paliva do Asie a na Blízký východ, protože Evropa zpřísňuje sankce, aby urychlila svou reakci na invazi na Ukrajinu. Podle údajů S&P Global Commodities at Sea tyto dva regiony již od vypuknutí války odebírají větší podíl na ruském exportu, což poukazuje na dosud nedokončenou rekonfiguraci globálních energetických toků. Nyní se EU chystá zakázat většinu dovozu ruské ropy od prosince, po čemž bude následovat prohibice ropných produktů, která začne platit v únoru, čímž zesílí tlak na Moskvu, aby přesměrovala více své energetické produkce.

Dnešní agenda

Všechny časy SEČ

  • 20:00 Předseda Rady Charles Michel pořádá v New Yorku akci na vysoké úrovni „Ženy v konfliktu“.
  • 21:15 Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová se účastní konference o zaslíbení globálního fondu, které předsedá americký prezident Joe Biden
  • Šéf klimatu Frans Timmermans pronesl úvodní slova na fóru Bloomberg Climate Champions Forum v New Yorku a účastní se neformálního kulatého stolu vedoucích představitelů o akci v oblasti klimatu pořádaného generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem.

Jako bruselské vydání?

Nenechávejte si to pro sebe.  Kolegové a přátelé se mohou  přihlásit zde .

Jak se máme?  Chceme slyšet, co si o tomto zpravodaji myslíte.   Dejte vědět našemu šéfovi bruselské kanceláře .

Britská politika vstupuje do nové éry. Získejte nejnovější zprávy do vaší schránky s The Readout od Allegra Stratton.

— S pomocí Johna Aingera a Cagana Koce

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *