, , ,

Charkovský protiútok – žádný velký úspěch – žádná velká porážka – legitimní zásahy přehrady ohrožují ukrajinské pozice – Rusové odrazili protiútoky.

ZDROJ ZDE: https://www.moonofalabama.org/2022/09/ukraine-sitrep-hit-on-dam-endangers-ukrainian-troops-russians-defeat-more-counterattacks.html#more

BBC nadále dezinterpretuje válečné zprávy z Ukrajiny.

Ukrajinská válka: Zaplavené domy poté, co rakety zasáhly velkou přehradu

Ruské rakety zasáhly přehradní nádrž poblíž jihoukrajinského města Kryvyj Roh, uvedli úředníci.

Ředitel města Oleksandr Vilkul řekl, že obyvatelé některých oblastí se mají evakuovat, ale dodal, že situace je pod kontrolou.

Ukrajina uvedla, že útok byl pomstou Ruska za jeho nedávný protiútok.

Prezident Volodymyr Zelenskyj – který se ve městě narodil – po útoku na Karachunivske jezero označil Rusko za „teroristický stát“.

„Jste slaboši, kteří bojují s civilisty,“ řekl ve středu večer ve svém pozdním nočním projevu pan Zelenskij. „Šmejdi, kteří po útěku z bojiště zkoušejí škodit odněkud z daleka.“

To byl zjevný odkaz na nedávné vojenské úspěchy Ukrajiny v rychlé protiofenzívě v severovýchodní oblasti Charkova. Viděla, jak ukrajinská armáda získala zpět části okupovaného území a donutila ruské jednotky k ústupu.

Zelenskyj ve svém projevu řekl, že nádrž nemá „vůbec žádnou vojenskou hodnotu“.

Zelenski lže.

Řeka Ingulet, kterou přehrada zadržela, teče hlavně ze severu na jih přes Kryvyi Rih (ruské hláskování: Krivoi Rog, Кривой Рог ), aby se pak stočila na jihozápad, než skončí v Dněpru.

Na své jihozápadní tekoucí části vymezovala hranici mezi ukrajinským a ruským územím. Během Chersonské „protiofenzívy“ ukrajinské jednotky použily pontonové mosty k překročení řeky a k útoku na jižní stranu. Beznadějný útok přes holou step pokračoval i v posledních dnech i přes obrovské ztráty na ukrajinské straně.

Zásah na přehradu nebyl „odvetou“, ale zvedne řeku Ingulet a urychlí ji. Smyje ty pontonové mosty. Ukrajinští vojáci jižně od řeky budou bez zásob.

Řeka Ingulets, na které byla přehrada, vymezila hranici mezi ruskými jednotkami v Chersonu a Ukrajinci. Ukrajinci ji překročili pro Chersonský „protiútok“, který stále pokračuje. Když se řeka nyní rozvodní, budou odříznuti od severní strany.

Zde je větší přehled oblasti. Ukrajinská pozice za Inguletem je vlevo dole.

LiveUAmap umístila údery an přehrady (žlutě zakroužkovaná červená bomba nahoře) na přehradu na menší nádrži severovýchodně od Kryvyi Roh. Po porovnání snímků v reportáži BBC s leteckými snímky se domnívám, že přehrada byla zasažena na větší nádrži západně od Kryvyi Roh. Tomu odpovídají i zprávy o škodách na zásobování vodou ve městě. Ta voda pochází z větší nádrže.

Tento útok měl jasnou vojenskou hodnotu. Není to „teroristický“ čin. Odklonění vody pro vojenské účely je standardní taktikou větších vojenských operací. V dubnu ukrajinská strana zaplavila rozsáhlé oblasti severně od Kyjeva, aby zabránila ruským jednotkám v pohybu směrem k městu. Jak v té době uvedl New York Times :Všude kolem Demydivu, vesnice severně od Kyjeva, se obyvatelé potýkají s následky silné povodně, která by za normálních okolností byla dalším neštěstím pro lidi pod útokem Ruska.

Tentokrát to však bylo západem kvitované a vyzdvyhované taktické vítězství. Ukrajinci zaplavili vesnice záměrně spolu s rozlehlou plochou polí a rašelinišť kolem ní, čímž vytvořili bažinu.

Musíme také zmínit systematické ukrajinské útoky na přehrady a elektrárny i jadernou elektrárnu v Energodaru, které západ odmítl označit za teroristické.

Po jejich velkém přesunu do Charkovské oblasti, ze které se Rusové stáhli jen s malými ztrátami, se ukrajinská armáda stala poněkud domýšlivou. Severně od Charkova zaútočila na ruské vesnice a pozice za hranicí. Takové útoky by mohly pomoci Rusku mobilizovat více vojáků. Zatímco ruská armáda, kromě velké války, nesmí používat brance ve vojenských operacích v zahraničí, může použít ty na ruské straně hranice. To výrazně zvyšuje počet vojáků, které nyní ruská armáda může použít k boji proti ukrajinským tahům.

Ukrajinští vojáci se také pokusili zaútočit na Lyman, který chrání jižní stranu zbývajících ruských pozic v Charkovské oblasti. Profesionální ruské jednotky tam byly nyní přesunuty, aby nahradily milice Luhanské lidové republiky, které držely město. Odstraní ukrajinské jednotky ukrývající se v lesích severně od řeky.

.
větší

Ukrajinci se také pokusili o několik menších protiútoků na ruské pozice v oblasti Donbasu. Všechny tyto útoky selhaly.

Očekávaný velký ukrajinský útok na jihu oblasti Donbas směrem k Mariupolu se zatím nestal, ale ukrajinská strana zvýšila své průzkumné aktivity v oblasti východně od Záporoží.

Vložil b dne 15. září 2022 v 9:21 UTC | Trvalý odkaz

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *